Slovenj Gradec in Dravograd (31. maj 2017) – Projektu LIFE Gospodarjenje z e-odpadki, nad katerim bedi družba ZEOS, d.o.o., se je danes priključil tudi del Koroške z občinami Dravograd, Mislinja in Slovenj Gradec. Na današnjih dveh slavnostnih predajah so le-te skupaj z lokalnima partnerjema Javno podjetje Komunala Slovenj Gradec d.o.o. in Javno komunalno podjetje Dravograd d.o.o. prejele 11 uličnih zbiralnikov za e-odpadke in odpadne baterije.
LIFE projekt nagovarja vsa slovenska gospodinjstva k skrbnemu ravnanju s starimi aparati in baterijami, in sicer preko na novo vzpostavljene občanom prijazne mreže zbiranja tovrstnih odpadkov, ki nastaja širom Slovenije. Sporočilo organizatorjev projekta je, da spadajo ti odpadki v posebno skupino in ne sodijo med mešane komunalne odpadke. Vsebujejo surovine, iz katerih se dobijo nazaj reciklati, ki se lahko uporabijo za nove proizvode, s tem pa se ohranjajo naravni viri, prav tako pa ti odpadki vsebujejo tudi težke kovine, ki so za okolje zelo nevarne.
Nove zbiralnike so na obeh dogodkih pospremili na pot predstavniki obeh lokalnih partnerjev projekta - Javnega podjetja Komunala Slovenj Gradec d.o.o. (v sklopu njihovega Dneva odprtih vrat) in Javnega komunalnega podjetja Dravograd d.o.o. (na njihovem ZC Otiški vrh) ter predstavniki vseh treh zgoraj naštetih občin. Skupaj s predstavnico družbe ZEOS, d.o.o. so podpisali listino o predaji uličnih zbiralnikov ter e-odpadke nato tudi simbolično oddali.
Izjave podpisnikov z obeh dogodkov
»Po naših analizah so mali aparati največkrat nepravilno odloženi, saj gre za stvari, ki jih zaradi njihove velikosti oz. majhnosti, hitro odložiš v napačni / črni zabojnik, ker zasedejo malo prostora. In ravno pri teh aparatih je razviden v okviru naše dejavnosti velik skok. V letu 2007 smo zbrali malo manj kot 500 ton malih starih aparatov, v letu 2016 pa se je ta številka povzpela na skoraj 2.700 ton. Ozaveščanje, tudi s pomočjo novega LIFE projekta, je doseglo končnega uporabnika.«
Alenka Gruden Belavič, predstavnica družbe ZEOS, d.o.o.
»Projekt pod sloganom E-cikliraj je prišel v skrajnem času, saj je odlaganje e-odpadkov problem, če ne pristanejo na pravem mestu. S tem gremo tudi v naši občini na poti k izboljšanju stanja tudi na tem področju in projekt podpiramo.«
Župan občine Slovenj Gradec Andrej Čas
»Veseli smo, da smo zraven. Ločevanje odpadkov je potrebno pri samem izvoru nastanka, zato z uličnimi zbiralniki zaokrožujemo našo zgodno o ekoloških otokih, ki so imeli že do sedaj nekaj dodatnih ločenih frakcij poleg običajnih (npr. tekstil, odpadno olje). Gre za primer dobre prakse in upamo, da se bo dobro obnesla.«
Direktor Javnega podjetja komunala Slovenj Gradec Jožef Dvorjak
»Ločevanje starih aparatov ni le prihodnost, je sedanjost in prav je tako. Z odpadki se mora pravilno ravnati in ulični zbiralniki za e-odpadke in stare baterije so pika na črki »i« v naši občini, saj ti odpadki lahko povzročajo velike težave, če niso pravilno ločeni. Upam, da bomo zbiralnike čim bolj polnili, saj so tudi na pogled simpatični in vidni. Pozdravljam projekt!«
Županja občine Dravograd Marijana Cigala
»Zahvaljujem se podjetju ZEOS, d.o.o., da so nas vključili v projekt in so s tem omogočili postavitev namenskih zabojnikov za odlaganje starih aparatov. S tem bomo približali mesta odlaganja teh nevarnih odpadkov občankam in občanom.«
Direktorica Javnega komunalnega podjetja Dravograd Marija Slavič
Lokacije zbiralnikov
Lokacije uličnih zbiralnikov najdete na spletnem zemljevidu na spletni strani projekta, ki se ažurira po vsaki novi postavitvi zbiralnikov na mikrolokacije. Zbiralnike je prejelo že 152 občin in jih je skupaj 548. Občanke in občani e-odpadke dosledno ločujejo, v že stoječe zbiralnike je bilo do sedaj odloženih le 2% ostalih odpadkov, torej tistih, ki tja ne spadajo. Plan praznjenja uličnih zbiralnikov je sicer predviden na 3 mesece, tako da zberejo v povprečju na en ulični zbiralnik 132,5 kg starih aparatov in baterij.
Kaj lahko oddate v zbiralnike
V zbiralnike lahko oddate male gospodinjske aparate (električne mešalnike, likalnike, tehtnice, ure, grelnike vode, ožemalnike, opekače kruha …), prenosne baterije in akumulatorje, elektronske igrače, računalniško opremo in zabavno elektroniko (mobilne telefone, računalnike, tiskalnike, zvočnike, kalkulatorje, polnilce, fotoaparate, slušalke …) in drugo malo opremo in orodje (sušilnike, električna orodja, brivnike, svetilke …).
Priloga: fotografije
Dodatne informacije
Urša Dolinšek T: 01 235 52 55 |
Branka Biček Bizant T: 01 366 85 61 |
E: novice@zeos.si W: e-odpadki.zeos.si |
O projektu
V družbi ZEOS, d.o.o. so leta 2016 pričeli z izvajanjem petletnega ozaveščevalnega projekta na področju pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami z naslovom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki in s sloganom E-cikliraj. Projekt je sofinanciran s strani Evropske komisije in Ministrstva za okolje in prostor RS. V sklopu projekta vzpostavljajo potrošniku prijazno mrežo zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij: postavitev uličnih zbiralnikov na ekološke otoke in druge lokacije širom Slovenije ter zelenih kotov v večje trgovske centre, za zbiranje teh odpadkov na podeželju pa bodo izvajali mobilna zbiranja. Organizirajo več spremljevalnih aktivnosti, saj želijo občanom predstaviti nove možnosti za oddajanje e-odpadkov in odpadnih baterij in jih hkrati seznaniti, zakaj je pravilna oddaja tovrstnih odpadkov pomembna za okolje.
Projekt omogočajo
Evropska komisija / Ministrstvo za okolje in prostor RS
Zavod Mladinska Mreža MaMa
Lokalni: Javno podjetje Komunala Slovenj Gradec d.o.o., Javno komunalno podjetje Dravograd d.o.o.
Lokalne: Dravograd, Mislinja, Slovenj Gradec
Big Bang, d.o.o. / Mercator Tehnika, Mercator, d.d. / MERKUR trgovina, d.d.
Mojca Mavec (novinarka in televizijska voditeljica)
»Koliko odpadne električne in elektronske opreme nastane vsako leto tudi pri nas, sem se zavedala šele, ko sem prvič sodelovala pri akciji Očistimo Slovenijo. Velik del te opreme kljub osveščanju v zadnjih letih pri nas še vedno konča na običajnih deponijah. Kot novinarka sem velikokrat poročala o podobnih zgodbah, a štejejo dejanja. Zato sem se tudi odločila pri projektu LIFE Gospodarjenje z e-odpadki sodelovati kot ambasadorka.«
Andrej Težak - Tešky (gledališki improvizator in promotor stand-up komedije)
»Ker se imam za precej okoljsko zavednega, se z veseljem priključim projektom, ki naj bi nas vsaj malo obvarovali pred onesnaženjem. Vsak dan gledam vso to umazanijo okoli sebe in poskušam narediti kaj, da prispevam drobec v mozaik čistega okolja. Odpadna električna in elektronska oprema predstavlja velik problem, ki se ga malokdo zaveda in končno se bodo našli tudi posebni zbiralniki zanjo. Na veselo E-cikliranje!«
Zlatko (glasbenik)
»Pred dvema letoma je bila najstarejša hči stara tri leta in je po naključju v domačem predalu našla digitalni fotoaparat. Kako tehnologija napreduje in se tako posledično kopiči odpadna elektronska in električna oprema, sem se zavedel šele takrat, ko ni vedela, kaj je ta skrivnostna črna škatlica, ki je ne uporabljamo. Uporabljali smo ga pred kratkim, konkreten digitalni fotoaparat spada med t. i. sodobno tehnologijo, a najmlajše generacije vseeno tega ne poznajo. Začel sem se spraševati, kje bodo končale vse te stvari. V smeteh? Katerih smeteh? Zato sem počaščen in v veliko veselje mi je, da lahko sodelujem v tem projektu, ki ozavešča vse generacije. Menim, da so zbiralniki za odpadno e-opremo več kot dobrodošli, saj s tem delamo na tem, da okolje še bolj obvarujemo pred onesnaževanjem.«
Vsi podporniki projekta: http://e-odpadki.zeos.si/podporniki.html