Kmetijske organizacije, ki povezujejo in zastopajo interese kmetov ter njihovih zadrug - Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije , Zadružna zveza Slovenije , Zveza slovenske podeželske mladine, Sindikat kmetov Slovenije in Zveza kmetic Slovenije, si združene v projektu »NUDIM – POTREBUJEM POMOČ na kmetiji«, prizadevajo za solidarnostno pomoč kmetijam, ki so utrpele škodo v nedavnih rušilnih povodnjah in plazovih. Partnerji projekta odpirajo in rešujejo problem ogroženosti kmetijske pridelave in prireje na teh območjih.
Vodilo aktivnosti je povezati kmetije in ostale deležnike pri zagotavljanju krme za rejne živali tam, kjer si je zaradi uničenja, poškodovanih površin, opreme ter infrastrukturnih škod, ne morejo zagotoviti. Pobudniki projekta so prepričani, da bo solidarnostno medsebojno povezovanje in sodelovanje pripomoglo k ohranitvi in ponovnemu zagonu kmetijstva na oškodovanih območjih.
Namen projekta je pomagati kmetijam prebroditi težko obdobje do takrat, ko si bodo ponovno zmožne krmo zagotavljati same, na lastnih površinah. S tem namenom je ekipa ZSPM v sodelovanju z ostalimi partnerji projekta vzpostavila sistem, ki temelji na zbiranju podatkov prek spletnega obrazca. »Kmetije, ki potrebujejo pomoč, vpisujejo svoje potrebe, medtem ko druge kmetije in zadruge ponujajo krmo ter nudijo pomoč pri prevozu, mehanizaciji in drugih potrebah,« razlaga predsednica ZSPM Anja Mager in dodaja: »Kmetijske organizacije smo ponovno potrdile, da naše sodelovanje ni le vsebinsko, ampak tudi operativno. To je izjemno pomembno za mlade kmete, ki se odločajo za prevzem kmetije. Da vemo na koga in na kakšen način lahko računamo, ko pride do nesreče.«
Zadruge v projektu sodelujejo kot ponudnice krme, ki jo zberejo pri kmetih članih in partnerjih ter kot organizatorke prevoza v lastni režiji ali z naročilom storitev prevoznikov, poskrbijo, da je pomoč kmetijam pravočasno dostavljena. Številni prevozniki tudi sami solidarnostno pristopijo k brezplačnemu prevozu krme do ogroženih kmetij.
Koordinatorji vseh sodelujočih kmetijskih organizacij tako skrbijo, da obveščanje prek e-pošte deluje usklajeno in hitro ter so podatki v enotni bazi osveženi. S tem je zagotovljena učinkovitost projekta tako z vidika uporabe časa kot zagotovitve čimprejšnje pomoči.
Dodatne informacije: Alenka Marjetič Žnider, vodja Oddelka za kmetijstvo, gozdarstvo in zadružništvo pri ZZS, alenka.marjetic.znider@zzs.si , GSM 031 331 287.