Dolžina: 7 km
Višinski metri: 167 m
Čas hoje: 1 ura 30 minut
Primerno za družine, ideja za nedeljski izlet
Izhodišče poti je nad lesno - predelovalnimi obrati. Cesta, ki služi kot dovoz do bližnjih hiš, nas najprej popelje proti zaselku na Vasi. Pred zaselkom zavijemo na gozdno pot, ki se kmalu razširi. Sledimo široki, urejeni poti, ki jo v spomladanskem času krasi barvitost vresja, na jesen pa postane igrišče za čofotanje po lužah ter blatu za najmlajše. Poti sledimo naravnost po pobočju Turjak vse po Doliškega Križa, ki je postavljen kot opomin na pretekle dogodke. Domačini pravijo, da je bila pred 1. svetovno vojno to ena pomembnejših trgovskih poti do Vitanja. Prav na tem mestu naj bi roparja ukradla ter umorila lokalnega trgovca, ki se je po uspešni prodaji goveda vračal domov.
Mi pa se odpravimo naprej po pobočju, v smeri Doliča. Kmalu se nam ponudi pogled proti Tihi dolini, kjer so, pred kratkim, v nekdanji obnovljeni domačiji, odprli vrata turistom. Vresje nas spremlja na vsakem koraku in že je čas, da se usmerimo proti sosednjemu bregu. Dobro uhojena steza nas pelje vse do pobočja nad Doličem, kjer sta dve razgledni točki. Najprej se ustavimo ob veliki skali, ki nas spomni na animirani film Levji kralj. Naslednji postanek je ob klopci, na kraju, ki so ga domačini imenovali Doliški Triglav, oziroma Skalca. Pogled s tega mesta seže vse do Paškega Kozjaka, 10 km dolgega pogorja, ki so ga leta 1944 sredi snežnih zametov, uspešno premagali borci 14. divizije, katere član je bil tudi Karel Destovnik Kajuh.
Pot nadaljujemo v dolino po gozdni stezi, mimo bližnjih hiš, po makadamski cesti vse do znamenitega kamnitega viadukta Dolič, na kolesarski poti Štrekna. Po pričevanju domačinov je uspešno prestal miniranje v času 2. svetovne vojne. Pred nami sta le še nekdanja železniška osvetljena predora, kot opomin na železniško traso, ki je do leta 1968 povezovala Velenje z Dravogradom.
Foto: Eva Štraser